Dane jako informacje

Dane przekształcone w informacje nie dają jeszcze wiedzy. Jednak łatwiej informacje zrozumieć jeśli przedstawione są one w postaci graficznej. Proponuję subiektywny przegląd programów do wizualizacji danych.

Uzyskanie nowej, nieznanej powszechnie informacji może być jednym z najbardziej kluczowych wyzwań we współczesnym biznesie. Niestety czytelne i łatwo interpretowalne informacje powstają z na ogół nie uporządkowanych i nie ustrukturyzowanych danych przetwarzanych w stale rosnących zbiorach Big Data. Najlepszym sposobem dotarcia do nich jest wizualizacja danych. Jednak większość ludzi, nawet zaawansowani użytkownicy uważają, że wizualizacji danych jest poza ich zasięgiem, że jest ona wyłączną domeną analityków biznesowych korzystających z bardziej zaawansowanych narzędzi niż popularny arkusz kalkulacyjny. Na szczęście jest coraz więcej narzędzi BI (Business Intelligence), które udostępniane są na licencjach otwartych, także dla użytkowników biznesowych z małych i średnich firm (MSP). Oto kilka z nich.

 • Tableau Public

  Tableau jest chyba najbardziej popularnym narzędziem do wizualizacji, który obsługuje szeroką gamę wykresów, diagramów, map i innych grafik. Przypomina w obsłudze popularny arkusz. Udostępnia bogatą galerię projektów tworzonych przez innych. Jest to całkowicie darmowe narzędzie. Można skorzystać także z wersji płatnej, różnica jest taka, że prace wykonane w wersji bezpłatnej publikowane i dostępne są publicznie.

    www.tableausoftware.com

 • Datawrapper

  Datawrapper jest internetowym narzędziem do tworzenia interaktywnych wykresów. Można je utworzyć poprzez przesłanie danych z pliku CSV lub wpisać bezpośrednio w tabelach. Jest bardzo łatwy w użyciu, zawiera także poradnik dla początkujących użytkowników.

  datawrapper.de

 • Infogr.am

  Infogr.am umożliwia tworzenie zarówno wykresów jak i i infografiki do publikacji w Internecie. Ma ograniczoną darmową wersję, która dodaje do publikacji on-line duże logo programu. Rekompensuje to jednak wysoka jakość opracowanej infografiki.

  infogr.am

 • RAW

  Klasyk. Jego autorzy nazywają program „brakującym ogniwem pomiędzy arkuszami kalkulacyjnymi a programami do grafiki wektorowej”. Jest on zbudowany w oparciu o bibliotekę D3.js cechującą się bardzo dobrą i estetyczną grafiką. Posiada intuicyjny interfejs, bardzo łatwy do opanowania przez nowego użytkownika. Jest open source i nie wymaga żadnej rejestracji. Posiada 16 typów wykresów, jest wysoce konfigurowalny i rozszerzalny.

  raw.densitydesign.org

 • Silk

  Kolejne narzędzie do wizualizacji danych, który jest całkowicie bezpłatne. Wymaga tylko zarejestrowania się. Jest bardzo łatwy w użyciu, dzięki czemu jest to idealne narzędzie dla początkujących. Aby rozpocząć wystarczy przesłać dane w arkuszu kalkulacyjnym a potem już tylko przeciągać i upuszczać. Posiada solidną dokumentację i bibliotekę filmów instruktażowych.

  www.silk.co